Модна ревија „Бесконечност“ на Анастасија Зулевска вечерва во Офицерски Дом Битола

Вечерва во 20ч., во кристалната сала на Офицерски Дом Битола, ќе се одржи модната ревија „Бесконечност“/Infinity на креаторката Анастасија Зулевска. Сите љубители на модата можат да уживаат во новите модни креации.
* Влезот е бесплатен

*** Модна ревија „Бесконечност“/Infinity на креаторката Анастасија Зулевска, која 26 години неуморно твори и создава дела кои остануваат запаметени и по долги години. Бесконечност затоа што уникатните парчиња немаат рок на траење, немаат време и ограничување во изразот. Слободата на изразување дозволува да се истражат нови димензии, да се поместат веќе поставени норми и граници, сето тоа истражување може да трае бесконечно. Идејата и креативноста имаат бесконечно насоки во кои може да се твори. Бесконечноста поврзана со музика, затоа што музиката нема граници. Бесконечноста поврзана со спортот затоа што телото е способно постојано да се трансформира. Бесконечноста поврзана со модата како алатка за креативен израз на еден уметник, кој постојано може да проникнува и истражува можности за реализација на идејата како треба визуелно да изгледа еден човек.
Оваа ревија е инспирирана од спортот, музиката и модата во Битола. Битола е град на спортот и музиката со долга традиција. Исто така градот има изобилство на талентирани уметници и огромен број на познати музичари и изведувачи кои настапуваат на големи сцени што се инспирација за креаторката Зулевска.
Модната ревија има две колекции по 15 уникатни модели: едната колекција е составена од спортски тренерки, кои се повеќе наменски поради својата уникатност. Тие ќе можат да се носат и на спортските терени но и во секојдневието, затоа што ќе бидат прилагодени и за денски и вечерни активности; другата колекција е составена од сценски/ свечени модели или уникатни парчиња кои ќе бидат наменети за настапи и изведби на сцена, секое парче изрботено со посебен печат и изразена индивидуалност.
Спој на спортски стил и модерна елеганција, фузија на стилови кои често можат да бидат забележани по Широк Сокак. Битола е град на модата. Битолчани и битолчанки сакаат да бидат дотерани и да изгледаат убаво и модерно во секоја прилика. Следејќи ја модната традиција оваа ревија ќе даде допринос во уникатноста и визуелниот изглед на битолчани, вешто избегнувајќи ги модните трендови кои ја искривуваат сликата на вистинските вредности.

Новости

Специјална награда и прво место со освоени максимални 100 бода за децата од Анастасија Центар, на Интернационалниот фестивал ,,Арт Ин”

Специјална награда и прво место со освоени максимални 100 бода за децата од Анастасија Центар, на Интернационалниот фестивал ,,Арт Ин"

Анастасија Центар со Вероника Кочов ја отворија самостојната изложба „Монохроматска меланхолија” на Ивона Кочов

Магична вечер на 21.03.2024 во КИЦ на изложбата на препознатливата битолска фотографка Ивона Кочов. Отворањето на изложбата беше крунисано со танцова уметничка порака на Анастасија Центар, преку главната инспирација за делата на Ивона Кочов, нејзината ќерка -...

Роденденско расположение во Анастасија Центар – 27ми роденден на „Анастасија“

Среќен 27ми роденден ,,Анастасија"! Анастасија и Стефанија овој роденден со порака до сите талентирани битолски деца, млади и возрасни: ,,Ве очекуваме во Анастасија Центар заедно да твориме, сонуваме и остваруваме! 27 години го споделуваме нашето искуство, знаење и...

Анастасија Центар танцуваше со љубов за Пелистер на Кошаркарскиот Kуп на Македонија

За забавниот дел на полуфиналето и финалето на националниот кошаркарски Куп, беше задолжена танцовата група на Анастасија Центар, која настапи со 12 точки за време на паузите, под менторство на кореографката Стефанија Милевска Враниќ.

Анастасија Центар во Србија организираше часови за модерен и современ танц за деца

Анастасија Центар од Битола, по втор пат успешно организираше часови за модерен и современ танц за деца од 3ти до 11ти јануари 2024та година. Поврзувањето на двете култури и иницијативата за почеток на Анастасија Центар во Србија е со поддршка на Центарот за...

Промовиран првиот видео запис на Ања Мицевска во Анастасија Центар

На 26ти декември, за време на Новогодишниот концерт во Анастасија Центар, Ања ја имаше својата промоција за песната "За Нас" . Овој настан беше совршена платформа за претставување на нејзиното првенче пред пошироката публика, давајќи и можност да го сподели својот музички талент.

11 КОРЕОГРАФИИ И МНОГУ НАГРАДИ ЗА АНАСТАСИЈА ЦЕНТАР НА ИНТЕРНАЦИОНАЛНИОТ НАТПРЕВАР ВО МОБ -„STAGE”

На 18ти ноември во Македонската Опера и Балет се одржа 5то роденденско издание на Интернационалниот танцов натпревар „Stage". На овој натпревар учествуваше и Анастасија Центар, заедно со учесници од Србија, Бугарија, Романија, Хрватска, Белгија, Турција, Косово....

Од Битола до Њујорк – овации за „Иновација“ на Анастасија Центар

Во Народен Театар Битола на 06.11.2023, се одржа премиерата на музичко - танцовиот перформанс на Анастасија Центар, по повод 4ти ноемвири - Ослободувањето на Битола. Позитивниот фидбек и овациите на публиката се највисоката оценка за оваа креација. Нешто што не и...

,,Иновација” – музички и танцов перформанс на Анастасија Центар со премиера во Народен театар Битола

Сите битолчани, љубители на уметноста, ќе имаат прилика на 06.11. во понеделник од 20ч., во Народен Театар Битола, да присуствуваат на премиерното издание на музичко - танцовиот перформанс ,,Иновација" на Анастасија Центар. Кореографија, режија и музика потпишува...

Коментари

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *