Специјална награда и прво место со освоени максимални 100 бода за децата од Анастасија Центар, на Интернационалниот фестивал ,,Арт Ин”

На први јуни, во Домот на Културата „Иван Мазов“ – Климе, по 13ти пат се одржа Интернационалниот фестивал „Арт Ин“. „Оваа година на Фестивалот имаше 430 присутни и 65 онлајн учесници од многу држави: Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Хрватска, Бугарија, Романија, Украина, Франција, Полска, Израел, Грција, Молдавија, Кипар, Финска, Англија, Германија, Белорусија, Русија и Македонија. Фестивалот е еден од ретките кои спаѓаат во меѓународната светска Асоцијација WAFA и е член на UNICEF Klub“ изјавија организаторите Лазе Атанасов и Катја Михелкис.

Децата на Анастасија Центар добија Специјална награда и прво место со освоени максимални 100 бода , на Интернационалниот фестивал ,,Арт ин” со новата кореографија на Стефанија Милевска Враниќ, за големи и мали “Uprising”. Костимите ги изработи Анастасија Зулевска. Фотографиите се на Јелена Јанкуловска.

Прво место за Матеја и Илина, дуото на Анастасија Центар, на Интернационалниот фестивал ,,Art In”, со “Broken” кореографија на Стефанија Милевска Враниќ. Костимите ги изработи Анастасија Зулевска.

Вокалната група WTSMW (Welcome to Stefanija’s Music World) на Анастасиjа Центар, за прв пат се натпреваруваше на Интернационалниот фестивал ,,Art In” , под менторство на Стефанија Милевска Враниќ и го освои второто место. Костимите ги изработи Анастасија Зулевска.

Солистите на Анастасиjа Центар, Уна, Ема, Ева и Јована, за прв пат се натпреваруваа во соло пеење на Интернационалниот фестивал ,,Art In”, под менторство на Стефанија Милевска Враниќ и сите го освоија второто место.

Новости

Анастасија Центар со Вероника Кочов ја отворија самостојната изложба „Монохроматска меланхолија” на Ивона Кочов

Магична вечер на 21.03.2024 во КИЦ на изложбата на препознатливата битолска фотографка Ивона Кочов. Отворањето на изложбата беше крунисано со танцова уметничка порака на Анастасија Центар, преку главната инспирација за делата на Ивона Кочов, нејзината ќерка -...

Роденденско расположение во Анастасија Центар – 27ми роденден на „Анастасија“

Среќен 27ми роденден ,,Анастасија"! Анастасија и Стефанија овој роденден со порака до сите талентирани битолски деца, млади и возрасни: ,,Ве очекуваме во Анастасија Центар заедно да твориме, сонуваме и остваруваме! 27 години го споделуваме нашето искуство, знаење и...

Анастасија Центар танцуваше со љубов за Пелистер на Кошаркарскиот Kуп на Македонија

За забавниот дел на полуфиналето и финалето на националниот кошаркарски Куп, беше задолжена танцовата група на Анастасија Центар, која настапи со 12 точки за време на паузите, под менторство на кореографката Стефанија Милевска Враниќ.

Анастасија Центар во Србија организираше часови за модерен и современ танц за деца

Анастасија Центар од Битола, по втор пат успешно организираше часови за модерен и современ танц за деца од 3ти до 11ти јануари 2024та година. Поврзувањето на двете култури и иницијативата за почеток на Анастасија Центар во Србија е со поддршка на Центарот за...

Промовиран првиот видео запис на Ања Мицевска во Анастасија Центар

На 26ти декември, за време на Новогодишниот концерт во Анастасија Центар, Ања ја имаше својата промоција за песната "За Нас" . Овој настан беше совршена платформа за претставување на нејзиното првенче пред пошироката публика, давајќи и можност да го сподели својот музички талент.

11 КОРЕОГРАФИИ И МНОГУ НАГРАДИ ЗА АНАСТАСИЈА ЦЕНТАР НА ИНТЕРНАЦИОНАЛНИОТ НАТПРЕВАР ВО МОБ -„STAGE”

На 18ти ноември во Македонската Опера и Балет се одржа 5то роденденско издание на Интернационалниот танцов натпревар „Stage". На овој натпревар учествуваше и Анастасија Центар, заедно со учесници од Србија, Бугарија, Романија, Хрватска, Белгија, Турција, Косово....

Од Битола до Њујорк – овации за „Иновација“ на Анастасија Центар

Во Народен Театар Битола на 06.11.2023, се одржа премиерата на музичко - танцовиот перформанс на Анастасија Центар, по повод 4ти ноемвири - Ослободувањето на Битола. Позитивниот фидбек и овациите на публиката се највисоката оценка за оваа креација. Нешто што не и...

,,Иновација” – музички и танцов перформанс на Анастасија Центар со премиера во Народен театар Битола

Сите битолчани, љубители на уметноста, ќе имаат прилика на 06.11. во понеделник од 20ч., во Народен Театар Битола, да присуствуваат на премиерното издание на музичко - танцовиот перформанс ,,Иновација" на Анастасија Центар. Кореографија, режија и музика потпишува...

Коментари

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *