Анастасија Центар во Србија организираше часови за модерен и современ танц за деца

Анастасија Центар од Битола, по втор пат успешно организираше часови за модерен и современ танц за деца од 3ти до 11ти јануари 2024та година.

Поврзувањето на двете култури и иницијативата за почеток на Анастасија Центар во Србија е со поддршка на Центарот за Култура „Јован Томиќ“ од Нова Варош, Србија, на чело со директорката Михрија Хаџиќ.

Голем интерес за современиот пристап на работа, кој имаше за цел да ги запознае децата со основните техники на модерниот и современиот танц, децата да пронајдат начин како преку движење да ги пренесат своите емоции.

Часовите ги води Стефанија Милевска Враниќ, дипломиран музиколог, уметник и музичар, моментално на магистерски студии за едукација на современ танц. www.stefanijaofficial.com

На овие часови им претходеше и летната работилница која се одржа од 10ти до 13ти август во 2023та година и беше најава за една заедничка соработка на Анастасија Центар со Домот на Култура „Јован Томиќ“ во Нова Варош.

Оваа соработка ќе се продолжи во летниот и зимскиот период, со цел размена на искуства и знаења на децата од Битола и децата од Нова Варош.

Новости

Анастасија Центар танцуваше со љубов за Пелистер на Кошаркарскиот Kуп на Македонија

За забавниот дел на полуфиналето и финалето на националниот кошаркарски Куп, беше задолжена танцовата група на Анастасија Центар, која настапи со 12 точки за време на паузите, под менторство на кореографката Стефанија Милевска Враниќ.

Промовиран првиот видео запис на Ања Мицевска во Анастасија Центар

На 26ти декември, за време на Новогодишниот концерт во Анастасија Центар, Ања ја имаше својата промоција за песната "За Нас" . Овој настан беше совршена платформа за претставување на нејзиното првенче пред пошироката публика, давајќи и можност да го сподели својот музички талент.

11 КОРЕОГРАФИИ И МНОГУ НАГРАДИ ЗА АНАСТАСИЈА ЦЕНТАР НА ИНТЕРНАЦИОНАЛНИОТ НАТПРЕВАР ВО МОБ -„STAGE”

На 18ти ноември во Македонската Опера и Балет се одржа 5то роденденско издание на Интернационалниот танцов натпревар „Stage". На овој натпревар учествуваше и Анастасија Центар, заедно со учесници од Србија, Бугарија, Романија, Хрватска, Белгија, Турција, Косово....

Од Битола до Њујорк – овации за „Иновација“ на Анастасија Центар

Во Народен Театар Битола на 06.11.2023, се одржа премиерата на музичко - танцовиот перформанс на Анастасија Центар, по повод 4ти ноемвири - Ослободувањето на Битола. Позитивниот фидбек и овациите на публиката се највисоката оценка за оваа креација. Нешто што не и...

,,Иновација” – музички и танцов перформанс на Анастасија Центар со премиера во Народен театар Битола

Сите битолчани, љубители на уметноста, ќе имаат прилика на 06.11. во понеделник од 20ч., во Народен Театар Битола, да присуствуваат на премиерното издание на музичко - танцовиот перформанс ,,Иновација" на Анастасија Центар. Кореографија, режија и музика потпишува...

Битолските таленти пееја, свиреа и танцуваа со љубов за Бобан

Денес, на 14.10.2023 од 11:00-14:00 часот, на плоштад Магнолија, се оддржа хуманитарен концерт за Бобан, со цел да му се помогне на овој млад живот и татко на две малолетни деца да се избори и да се излекува. Анастасија Центар заедно со Стефанија, го поддржа овој...

Таленти и многу љубов на концертот „После дождот доаѓа сонце“ во Анастасија Центар

На 22ри септември во Анастасија Центар се одржа музичкиот концерт „После дождот доаѓа сонце“ на вокалната група Анастасија Центар, од класата на дипл. музиколог и поп/џез пејачка Стефанија Милевска Враниќ. Силниот аплауз и позитивната енергија, беа одговор на...

Музички концерт „После дождот доаѓа сонце“ во Анастасија Центар

Музички концерт „После дождот доаѓа сонце“ на вокалната група на Анастасија Центар, од класата на дипл. музиколог и поп/џез пејачка Стефанија Милевска Враниќ.Локација: Анастасија Центар (Шар Планина 27) Дата: 22.09.23 (Петок)Време: 19ч.Влез слободен Концертот ќе ја...

Уписи во Анастасија Центар сезона 23/24

И оваа сезона уникатниот центар за уметности „Анастасија“, врши уписи за сите возрасти! Активности кои можат да се посетуваат: Танц (модерен балет, џез и современ танц) Пеење (соло или во вокална група) Тренинг за возрасни (Flow & Movement Concept training)...

Коментари

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *