Анастасија Центар дел од музичкиот перформанс на Стефанија и Владимир во Офицерски дом

На 12.09.2022 во Палатата на Културата во Битола – Офицерски дом, во рамките на “Бит фест“ – офф програмата, се одржа музички перформанс кој ја остави публиката без зборови. Емоциите предизвикани на овој настан траат и се раскажуваат со денови.

Самата тематика на настанот, гостите кои го збогатија, амбиентот и акустиката на просторот, направија оваа вечер публиката да се почувствува посебно.

Стефанија и Владимир оставаат печат на уникатност, топлина, љубов, авторска музика која допира до срцата на слушателите. Мултидисциплинарноста и комплексноста на целиот перформанс ги пренесоа длабоките пораки кои се кријат во самите текстови на песните. Нивната цел е поддршка и соработка со други артисти во областа на музиката и танцот, поради размена и кохезија на уметнички експресии и истражување на нови димензии.

Гости на настанот беа Дадони Трампет – на труба, Анастасија Центар – танцов перформанс и вокална изведба на младите пејачки и пејачи. Костимите ги изработи креаторката Анастасија Зулевска. Фотографиите ги потпишува Ивона Кочов.

Музичкото дуо „Стефанија и Владимир“ е македонско – српско дуо создадено во 2019та година. Во 2020та година започна процесот на снимање на нивниот музички албум „Трилогија“ на Стефанија и Владимир, кој се состои од 30 песни, и се снима во музичкото студио „Welcome to Stefanija’s Music World. Нивниот печат е електро-поп, рок, блуз и џез музика, со длабоки текстови кои посочуваат кон свесност, танцова експресија и препознатлив моден стил. Тоа е причината за учество на современи танчерки во нивните перформанси.

 Во 2021та година започнува промоцијата на аудио и видео записи („Healer”, „Нешто“, „Snow“, „Од душата не ми бегаш“ и „Ми фалиш“) од новиот музички албум, кој е симбол за верба, себеспознавање и вистинска љубов. Нивниот начин на презентација е автентичен, заради искреноста и оригиналноста која се пренесува од секојдневието кон уметноста. Стефанија е главен вокал, композитор, текстописец, аранжер и продуцент, а Владимир се јавува како гитарист, вокал, композитор, текстописец и аранжер. Периодов се доста активни со настапи и на српската сцена како Nisville џез фестивалот, Златар фест, студиски снимања за Muzzik tv во Белград…

Стефанија е професионална џез и поп пејачка, една од основачите на „Анастасија Центар“ Битола (Центар за музика, танц, мода и изведувачка уметност) каде работи како професионален музички педагог и кореограф. Таа е продуцент во музичката и видео продукција Welcome to Stefanija’s Music World, каде го има издадено првиот музички албум „Ретро – Перспектива“ како солист.  Владимир е професионален кошаркар и гитарист, кој своето знаење го стекна од познатиот гитарист и композитор Радомир Михаиловиќ – Точак.

Новости

Специјална награда и прво место со освоени максимални 100 бода за децата од Анастасија Центар, на Интернационалниот фестивал ,,Арт Ин”

Специјална награда и прво место со освоени максимални 100 бода за децата од Анастасија Центар, на Интернационалниот фестивал ,,Арт Ин"

Анастасија Центар со Вероника Кочов ја отворија самостојната изложба „Монохроматска меланхолија” на Ивона Кочов

Магична вечер на 21.03.2024 во КИЦ на изложбата на препознатливата битолска фотографка Ивона Кочов. Отворањето на изложбата беше крунисано со танцова уметничка порака на Анастасија Центар, преку главната инспирација за делата на Ивона Кочов, нејзината ќерка -...

Роденденско расположение во Анастасија Центар – 27ми роденден на „Анастасија“

Среќен 27ми роденден ,,Анастасија"! Анастасија и Стефанија овој роденден со порака до сите талентирани битолски деца, млади и возрасни: ,,Ве очекуваме во Анастасија Центар заедно да твориме, сонуваме и остваруваме! 27 години го споделуваме нашето искуство, знаење и...

Анастасија Центар танцуваше со љубов за Пелистер на Кошаркарскиот Kуп на Македонија

За забавниот дел на полуфиналето и финалето на националниот кошаркарски Куп, беше задолжена танцовата група на Анастасија Центар, која настапи со 12 точки за време на паузите, под менторство на кореографката Стефанија Милевска Враниќ.

Анастасија Центар во Србија организираше часови за модерен и современ танц за деца

Анастасија Центар од Битола, по втор пат успешно организираше часови за модерен и современ танц за деца од 3ти до 11ти јануари 2024та година. Поврзувањето на двете култури и иницијативата за почеток на Анастасија Центар во Србија е со поддршка на Центарот за...

Промовиран првиот видео запис на Ања Мицевска во Анастасија Центар

На 26ти декември, за време на Новогодишниот концерт во Анастасија Центар, Ања ја имаше својата промоција за песната "За Нас" . Овој настан беше совршена платформа за претставување на нејзиното првенче пред пошироката публика, давајќи и можност да го сподели својот музички талент.

11 КОРЕОГРАФИИ И МНОГУ НАГРАДИ ЗА АНАСТАСИЈА ЦЕНТАР НА ИНТЕРНАЦИОНАЛНИОТ НАТПРЕВАР ВО МОБ -„STAGE”

На 18ти ноември во Македонската Опера и Балет се одржа 5то роденденско издание на Интернационалниот танцов натпревар „Stage". На овој натпревар учествуваше и Анастасија Центар, заедно со учесници од Србија, Бугарија, Романија, Хрватска, Белгија, Турција, Косово....

Од Битола до Њујорк – овации за „Иновација“ на Анастасија Центар

Во Народен Театар Битола на 06.11.2023, се одржа премиерата на музичко - танцовиот перформанс на Анастасија Центар, по повод 4ти ноемвири - Ослободувањето на Битола. Позитивниот фидбек и овациите на публиката се највисоката оценка за оваа креација. Нешто што не и...

,,Иновација” – музички и танцов перформанс на Анастасија Центар со премиера во Народен театар Битола

Сите битолчани, љубители на уметноста, ќе имаат прилика на 06.11. во понеделник од 20ч., во Народен Театар Битола, да присуствуваат на премиерното издание на музичко - танцовиот перформанс ,,Иновација" на Анастасија Центар. Кореографија, режија и музика потпишува...

Коментари

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *