Новогодишен концерт со многу емоции и изненадувања во Анастасија Центар

На 26ти декември во Анастасија Центар беше одржан Новогодишниот концерт, кој преплави со емоции и беа приготвени многу изненадувања за сите присутни.

Концертот беше збогатен со музички и танцови точки од членовите на хорот и танцовата група на Анастасија Центар, под водство на Стефанија Милевска Враниќ. Беа испеани популарните новогодишни песни: :”Jingle bells”, “All I want for Christmas is you”, “Елко елко”…, изведени со танцови кореографии: “Jingle bells rock”, “Rocking around a Christmas tree”, “Ho ho ho”, “All that jazz”… Празнична атмосфера која ја одбележа плодотворната работа во текот на изминатата година и се поставија желби за новата година што доаѓа.

Исто така беше направена инклузија на лица со аутизам и слепо лице, кои посетуваат музичка и танцова терапија. Иван изведуваше класични композиции на пијано, Јован ја распеа публиката со „Ако одам во Битола“ и „Македонско девојче“, а Вероника во свој стил ја изведе “Diamond’s are girls best friend” и им посака среќна нова 2024та година на сите присутни.

Во текот на концертот беше прославен роденденот на Матеја Стојчевска, долгогодишен член на Центарот, а уште едно изненадување беше промоцијата на првиот видео запис на Ања Мицевска – „За нас“. Анастасија Центар секогаш стои во поддршка на талентираните млади артисти, кои треба да ги следат своите сништа.

За костимите се погрижи Анастасија Зулевска, кореографија и режија прави Стефанија Милевска Враниќ. Музиката ја создава Горан Мицевски, текстот е на Ирена Мирчевска Љац и Јулиа Мицевска. Танчери во видеозаписот се членовите на Анастасија Центар: Матеја Стојчевска, Уна Димовска, Мартина Ристеска, Илина Мартиновска и Дејана Магденовска. Видео продукција – Владимир Бошковски. Видео записот е сниман во просторите на Анастасија Центар.

Прекрасен завршеток на креативната 2023та година на Анастасија Центар. Центарот ги повикува сите кои сакаат да танцуваат, свират и пејат да се придружат од почетокот на новата година. ????????????

Новости

Специјална награда и прво место со освоени максимални 100 бода за децата од Анастасија Центар, на Интернационалниот фестивал ,,Арт Ин”

Специјална награда и прво место со освоени максимални 100 бода за децата од Анастасија Центар, на Интернационалниот фестивал ,,Арт Ин"

Анастасија Центар со Вероника Кочов ја отворија самостојната изложба „Монохроматска меланхолија” на Ивона Кочов

Магична вечер на 21.03.2024 во КИЦ на изложбата на препознатливата битолска фотографка Ивона Кочов. Отворањето на изложбата беше крунисано со танцова уметничка порака на Анастасија Центар, преку главната инспирација за делата на Ивона Кочов, нејзината ќерка -...

Роденденско расположение во Анастасија Центар – 27ми роденден на „Анастасија“

Среќен 27ми роденден ,,Анастасија"! Анастасија и Стефанија овој роденден со порака до сите талентирани битолски деца, млади и возрасни: ,,Ве очекуваме во Анастасија Центар заедно да твориме, сонуваме и остваруваме! 27 години го споделуваме нашето искуство, знаење и...

Анастасија Центар танцуваше со љубов за Пелистер на Кошаркарскиот Kуп на Македонија

За забавниот дел на полуфиналето и финалето на националниот кошаркарски Куп, беше задолжена танцовата група на Анастасија Центар, која настапи со 12 точки за време на паузите, под менторство на кореографката Стефанија Милевска Враниќ.

Анастасија Центар во Србија организираше часови за модерен и современ танц за деца

Анастасија Центар од Битола, по втор пат успешно организираше часови за модерен и современ танц за деца од 3ти до 11ти јануари 2024та година. Поврзувањето на двете култури и иницијативата за почеток на Анастасија Центар во Србија е со поддршка на Центарот за...

Промовиран првиот видео запис на Ања Мицевска во Анастасија Центар

На 26ти декември, за време на Новогодишниот концерт во Анастасија Центар, Ања ја имаше својата промоција за песната "За Нас" . Овој настан беше совршена платформа за претставување на нејзиното првенче пред пошироката публика, давајќи и можност да го сподели својот музички талент.

11 КОРЕОГРАФИИ И МНОГУ НАГРАДИ ЗА АНАСТАСИЈА ЦЕНТАР НА ИНТЕРНАЦИОНАЛНИОТ НАТПРЕВАР ВО МОБ -„STAGE”

На 18ти ноември во Македонската Опера и Балет се одржа 5то роденденско издание на Интернационалниот танцов натпревар „Stage". На овој натпревар учествуваше и Анастасија Центар, заедно со учесници од Србија, Бугарија, Романија, Хрватска, Белгија, Турција, Косово....

Од Битола до Њујорк – овации за „Иновација“ на Анастасија Центар

Во Народен Театар Битола на 06.11.2023, се одржа премиерата на музичко - танцовиот перформанс на Анастасија Центар, по повод 4ти ноемвири - Ослободувањето на Битола. Позитивниот фидбек и овациите на публиката се највисоката оценка за оваа креација. Нешто што не и...

,,Иновација” – музички и танцов перформанс на Анастасија Центар со премиера во Народен театар Битола

Сите битолчани, љубители на уметноста, ќе имаат прилика на 06.11. во понеделник од 20ч., во Народен Театар Битола, да присуствуваат на премиерното издание на музичко - танцовиот перформанс ,,Иновација" на Анастасија Центар. Кореографија, режија и музика потпишува...

Коментари

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *