Третиот роденден на Анастасија Центар прославен со креативниот Перформанс – Три

Третиот роденден на Анастасија Центар беше прославен со креативен перформанс – ТРИ. 

На 11ти март, сцената на Анастасија Центар беше целосно превземена од талентираните млади уметници – перформери и учесници: Емилија Христовска, Анастасија Јовановска, Сања Лазаревска, Екатерина Мицевска, Валерија Костовска, Стефани Мижимаковска, кои  креираа сопствени движења, даваа идеи, пишуваа свои авторски текстови. Кореографијата и режијата беа на Стефанија Милевска.
Костимите ги креираше Анастасија Зулевска. А фотографиите ги направи Ивона Кочов.

33 минутен перформанс кој направи паралела на 3 различни мотиви: Љубов, Слобода, Среќа.
Бројот три беше поврзан со светото тројство и со сфаќањата за минатото, сегашноста и иднината. 

Изненадување беа малечките танчерки кои се појавија на крајот од перформансот со цел да го зачуваме детето во нас, преку пораката: „Она мало дете во тебе што пее, е тоа што си СРЕЌЕН“.

Верувајќи дека тие кои се под влијание на овој број покажуваат цврстина, слобода, иноваторство, убедлив шарм, чувствуваат животна радост и ентузијазам. Дека секогаш покажуваат оптимизам и проблемите кај нив немаат долгорочно влијание, танчерките перформери на Анастасија Центар тацуваа со целосна убедливост на овие мотиви. 

,,Звукот на мелодијата продира низ мене, навлегува длабоко во моето тело, придвижувајќи ме, го исцртува мојот животен пат.
А ритамот пак го следи отчукувањето на моето срце и така се исцртува мојата љубов.
Човекот ја твори музиката, а таа го создава неговиот живот.” – Емилија Христовска

,,Добри дела на земјата – чекори до рај.
Живееме хипнотизирано.
Се подготвуваме за големиот час кога нашиот живот конечно ќе започне, а се повеќе се сомневаме дека тој час воопшто нема да дојде.
Годините си минуваат и денес – утре, животот поминал.
За да стигнеш до рајот треба труд, бидејќи сите луѓе и јас треба да се одвикнеме од лошите мисли.” – Анастасија Јовановска 

,,Светот на музиката е полн со љубов и среќа.
Биди дел од неа.
Ќе бидеш слободен како птица, ќе полеташ и ќе ја шириш твојата мудрост.
Никогаш не е доцна да го промениш начинот на живеење. Музиката ни го разубавува животот. Позитивната мисла го променува секој твој чекор, збор и секоја твоја постапка. Затоа отвори нова страница и стани дел од овој свет.” – Стефани Мижимаковска

,,Среќата му е потребна на секого. И тогаш кога ја немаш пробај да ја пронајдеш и потоа задржи ја. Бори се за неа.
Нема да зажалиш ако имаш широка насмевка на твоето лице. Пробај да пронајдеш среќа во тагата, светлина во темнината, насмевни се кога ти е најтешко, само така ќе бидеш среќен, а животот ќе ти биде полесен.” Сања Лазаревска 

,,Во неа ја гледам мојата моќ, како во кристална кугла.
Ми дава сила да бидам тоа што сум. Таа моќ ме обзема и ме заслепува со својот интензитет.
Кога ќе го откриеш тоа што вистински го сакаш, држи го цврсто, со двете раце и не дозволувај му на друг да ти го земе!” – Екатерина Мицевска

,,Танцот ослободува … Ти го трга превезот од очите и те враќа во реалноста. Танцовата енергија има неверојатна сила, неверојатна моќ.
Те носи на возвишени места.
Ти го допира срцето и станува центар на твојот универзум. Танцувај слободно … Мисли слободно … Секогаш !” – Валерија Костовска  

Новости

Специјална награда и прво место со освоени максимални 100 бода за децата од Анастасија Центар, на Интернационалниот фестивал ,,Арт Ин”

Специјална награда и прво место со освоени максимални 100 бода за децата од Анастасија Центар, на Интернационалниот фестивал ,,Арт Ин"

Анастасија Центар со Вероника Кочов ја отворија самостојната изложба „Монохроматска меланхолија” на Ивона Кочов

Магична вечер на 21.03.2024 во КИЦ на изложбата на препознатливата битолска фотографка Ивона Кочов. Отворањето на изложбата беше крунисано со танцова уметничка порака на Анастасија Центар, преку главната инспирација за делата на Ивона Кочов, нејзината ќерка -...

Роденденско расположение во Анастасија Центар – 27ми роденден на „Анастасија“

Среќен 27ми роденден ,,Анастасија"! Анастасија и Стефанија овој роденден со порака до сите талентирани битолски деца, млади и возрасни: ,,Ве очекуваме во Анастасија Центар заедно да твориме, сонуваме и остваруваме! 27 години го споделуваме нашето искуство, знаење и...

Анастасија Центар танцуваше со љубов за Пелистер на Кошаркарскиот Kуп на Македонија

За забавниот дел на полуфиналето и финалето на националниот кошаркарски Куп, беше задолжена танцовата група на Анастасија Центар, која настапи со 12 точки за време на паузите, под менторство на кореографката Стефанија Милевска Враниќ.

Анастасија Центар во Србија организираше часови за модерен и современ танц за деца

Анастасија Центар од Битола, по втор пат успешно организираше часови за модерен и современ танц за деца од 3ти до 11ти јануари 2024та година. Поврзувањето на двете култури и иницијативата за почеток на Анастасија Центар во Србија е со поддршка на Центарот за...

Промовиран првиот видео запис на Ања Мицевска во Анастасија Центар

На 26ти декември, за време на Новогодишниот концерт во Анастасија Центар, Ања ја имаше својата промоција за песната "За Нас" . Овој настан беше совршена платформа за претставување на нејзиното првенче пред пошироката публика, давајќи и можност да го сподели својот музички талент.

11 КОРЕОГРАФИИ И МНОГУ НАГРАДИ ЗА АНАСТАСИЈА ЦЕНТАР НА ИНТЕРНАЦИОНАЛНИОТ НАТПРЕВАР ВО МОБ -„STAGE”

На 18ти ноември во Македонската Опера и Балет се одржа 5то роденденско издание на Интернационалниот танцов натпревар „Stage". На овој натпревар учествуваше и Анастасија Центар, заедно со учесници од Србија, Бугарија, Романија, Хрватска, Белгија, Турција, Косово....

Од Битола до Њујорк – овации за „Иновација“ на Анастасија Центар

Во Народен Театар Битола на 06.11.2023, се одржа премиерата на музичко - танцовиот перформанс на Анастасија Центар, по повод 4ти ноемвири - Ослободувањето на Битола. Позитивниот фидбек и овациите на публиката се највисоката оценка за оваа креација. Нешто што не и...

,,Иновација” – музички и танцов перформанс на Анастасија Центар со премиера во Народен театар Битола

Сите битолчани, љубители на уметноста, ќе имаат прилика на 06.11. во понеделник од 20ч., во Народен Театар Битола, да присуствуваат на премиерното издание на музичко - танцовиот перформанс ,,Иновација" на Анастасија Центар. Кореографија, режија и музика потпишува...

Коментари

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *