2nd Birthday Anastasija Center – Анастасија Центар го прослави својот втор роденден со отворен викенд

Отворен викенд со активности во Анастасија Центар по повод вториот роденден

„Анастасија“ датира од 1996та година, како модно студио и студио за модерен балет. Во 2017та година започна со работа центарот за изведувачки уметности „Анастасија Центар“, со локација на Широк Сокак 61, кој се создаде како круна на 20 годишното постоење. Се изведуваат активности поврзани со музика, танц, мода  и изведувачки уметности, без ограничување на возраст.

Анастасија Центар е  собралиште на сите креативци, таленти, сонувачи и остварувачи. Уникатно и модерно место во центарот на град Битола.

Основна цел на Анастасија Центар е да се подигнува свеста на младите и да добиваат уметничко знаење, кое ќе ги подобри нивните перформанси и ќе ги насочи во сите понатамошни сфери на нивното професионално дејствување.

Отворен викенд со активности во Анастасија Центар и Center – Lounge & Fresh Bar, кој славеше 1 година од своето постоење. Активен викенд , активни два спрата со позитивна енергија, музика , мода и танци. Вратите беа отворени за сите кои се заинтересирани за здравје и култура. Во духот на битолската култура на овој начин се иницира возобновување на водилките кон вистинскиот пат и се зацврстуваат темелите на вистинските вредности.

Работилници по современ, џез и модерен балет со Стефанија, ориентални танци со Наталија Алешкина Талевска, пијано со Билјана Трајковска и поп/рок/ џез пеење со Стефанија.

Модна инсталација на уникатни костими на дизајнерката – Анастасија Зулевска Милевска.

Пижама Sleep Over Party  и Караоке забава.

Проекција на архивски видеа од 22 годишната работа на студиото „Анастасија“ ( модни ревии, перформанси, фестивали, настапи)

 Center – Lounge & Fresh Bar спроведе работилница за деца и млади за здравата исрана. Едукација како сами да си подготват доручек и да водат грижа за своето тело.

Фотографии: Зага Продукција

Новости

Анастасија Центар со Вероника Кочов ја отворија самостојната изложба „Монохроматска меланхолија” на Ивона Кочов

Магична вечер на 21.03.2024 во КИЦ на изложбата на препознатливата битолска фотографка Ивона Кочов. Отворањето на изложбата беше крунисано со танцова уметничка порака на Анастасија Центар, преку главната инспирација за делата на Ивона Кочов, нејзината ќерка -...

Роденденско расположение во Анастасија Центар – 27ми роденден на „Анастасија“

Среќен 27ми роденден ,,Анастасија"! Анастасија и Стефанија овој роденден со порака до сите талентирани битолски деца, млади и возрасни: ,,Ве очекуваме во Анастасија Центар заедно да твориме, сонуваме и остваруваме! 27 години го споделуваме нашето искуство, знаење и...

Анастасија Центар танцуваше со љубов за Пелистер на Кошаркарскиот Kуп на Македонија

За забавниот дел на полуфиналето и финалето на националниот кошаркарски Куп, беше задолжена танцовата група на Анастасија Центар, која настапи со 12 точки за време на паузите, под менторство на кореографката Стефанија Милевска Враниќ.

Анастасија Центар во Србија организираше часови за модерен и современ танц за деца

Анастасија Центар од Битола, по втор пат успешно организираше часови за модерен и современ танц за деца од 3ти до 11ти јануари 2024та година. Поврзувањето на двете култури и иницијативата за почеток на Анастасија Центар во Србија е со поддршка на Центарот за...

Промовиран првиот видео запис на Ања Мицевска во Анастасија Центар

На 26ти декември, за време на Новогодишниот концерт во Анастасија Центар, Ања ја имаше својата промоција за песната "За Нас" . Овој настан беше совршена платформа за претставување на нејзиното првенче пред пошироката публика, давајќи и можност да го сподели својот музички талент.

11 КОРЕОГРАФИИ И МНОГУ НАГРАДИ ЗА АНАСТАСИЈА ЦЕНТАР НА ИНТЕРНАЦИОНАЛНИОТ НАТПРЕВАР ВО МОБ -„STAGE”

На 18ти ноември во Македонската Опера и Балет се одржа 5то роденденско издание на Интернационалниот танцов натпревар „Stage". На овој натпревар учествуваше и Анастасија Центар, заедно со учесници од Србија, Бугарија, Романија, Хрватска, Белгија, Турција, Косово....

Од Битола до Њујорк – овации за „Иновација“ на Анастасија Центар

Во Народен Театар Битола на 06.11.2023, се одржа премиерата на музичко - танцовиот перформанс на Анастасија Центар, по повод 4ти ноемвири - Ослободувањето на Битола. Позитивниот фидбек и овациите на публиката се највисоката оценка за оваа креација. Нешто што не и...

,,Иновација” – музички и танцов перформанс на Анастасија Центар со премиера во Народен театар Битола

Сите битолчани, љубители на уметноста, ќе имаат прилика на 06.11. во понеделник од 20ч., во Народен Театар Битола, да присуствуваат на премиерното издание на музичко - танцовиот перформанс ,,Иновација" на Анастасија Центар. Кореографија, режија и музика потпишува...

Битолските таленти пееја, свиреа и танцуваа со љубов за Бобан

Денес, на 14.10.2023 од 11:00-14:00 часот, на плоштад Магнолија, се оддржа хуманитарен концерт за Бобан, со цел да му се помогне на овој млад живот и татко на две малолетни деца да се избори и да се излекува. Анастасија Центар заедно со Стефанија, го поддржа овој...

Коментари

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *